Kroměřížské skvosty už chrání klimarámy

AKTUALITA | 10. 8. 2016

Patnáct malířských skvostů ze sbírek Arcibiskupství olomouckého nově chrání klimarámy, které zajišťují optimální vlhkost. Obrazy už můžete vidět v Obrazárně kroměřížského zámku. Hodnota rámů přesahuje pět milionů korun. Finanční prostředky získalo arcibiskupství z Fondu EHP.

Podle restaurátora Radomíra Surmy prodlužují klimarámy životnost obrazů, zpravidla těch na dřevěné desce, které jsou nejháklivější na vlhkost. Zařízení přitom návštěvník z přední strany ani nevnímá. „Antireflexní sklo je vyvinuté pro muzea. Téměř se neleskne. Běžný návštěvník si ani nevšimne, že je obraz za bezpečnostním sklem, které je navíc skvělou mechanickou ochranou proti dotyku nebo vandalství,“ řekl Surma. 

Sklo chrání obraz i proti degradačním vlivům UV záření, čímž se mnohonásobně prodlužuje doba pro další restaurátorský zákrok. Speciální ochranu v Kroměříži získala díla například Hanse von Aachena, Jana Brueghela st., Lucase Cranacha st. nebo Hanse Hoffmanna.

Více než pět milionů korun na nákup klimarámů získalo Arcibiskupství olomoucké z Fondu EHP. „Peníze tedy pocházejí z Islandu, Norska a Lichtenštejnska a dostali jsme je díky programu Obnova vybraných obrazů a nábytku Arcibiskupského zámku v Kroměříži,“ upřesnil projektový manažer arcibiskupství Štěpán Sitek. Součástí této fáze projektu byla také bezpečnostní vitrína s aktivním hlídáním klimatu a nákup tzv. germicidních lamp. Klimarámy i vitrínu vyráběla německá firma Glasbau Hahn.

Fotogalerie
Hans von Aachen

Dva smějící se mladíci (Autoportrét), před 1574

Jörg Breu st.

Nesení kříže, (Augsburk), po 1506

Jan Brueghel st.

Selská rvačka, kolem 1610

Lucas Cranach st.

Sv. Barbora, kolem 1515
Stětí sv. Jana Křtitele, kolem 1515
Umučení sv. Kateřiny, kolem 1515
Sv. Kateřina, kolem 1515

Luca Giordano

Tři Marie u Kristova hrobu, kolem 1653

Hans Hoffmann

Dva blázni, kolem 1530

Quinten Massijs

Portrét dánského krále Christiana II., kolem 1521

Mistr augustiniánského oltáře z roku 1487

Sv. Anna Samotřetí, (Norimberk), kolem 1487

Joachim Patinir, následovník

Krajina s odpočinkem na útěku do Egypta, druhá čtvrtina 16. století

Frans Wouters

Diana a Kallistó, po 1640


© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016